Covid-19 in kronični pljučni bolnik pri družinskem zdravniku

29. 11. 2021

Kako bolnike z astmo in KOPB obravnavati v ambulanti družinske medicine, je na 9. Majhnovem dnevu predstavil David Sopotnik, dr. med., spec. družinske medicine, iz ZD Celje. Povedal je tudi, kako prilagoditi zdravljenje in kdaj je primerna napotitev k pnevmologu.

Bolniki s KOPB simptome podcenjujejo in o njih ne spregovorijo

29. 11. 2021

Mnogi bolniki kljub težki obliki KOPB ne spregovorijo o svojih simptomih in jih podcenjujejo, poudarja Vesna Jamnišek, dr. med., spec. interne medicine, iz Bolnišnice Topolšica, zato je ključno, da te bolnike iščemo bolj dejavno. Kako spodbuditi bolnike, da spregovorijo o svojih simptomih?

Zaščita s poživitvenim odmerkom cepiva BNT162b2 proti covidu-19

26. 10. 2021

V Izraelu je bilo 30. julija odobreno cepljenje s tretjim odmerkom cepiva BNT162b2 za osebe, starejše od 60 let, pri katerih je od drugega odmerka cepljenja preteklo vsaj pet mesecev. Članek, ki je bil objavljen septembra v NEJM, predstavlja podatke o učinkovitosti poživitvenega odmerka.

Neustrezna uporaba olajševalcev pri bolnikih z astmo

26. 10. 2021

Kakšna je tehnika vdihovanja olajševalca pri bolnikih s težko astmo? To so proučili v raziskavi, ki so jo opravili na Kliniki Golnik in je bila predstavljena tudi na kongresu ERS.

KOPB kot vzrok za smrt premalo zabeležena

25. 10. 2021

Kakšno breme pomeni KOPB pri oceni smrtnosti in kako se to sklada s številom zabeleženih bolnikov, je ugotavljala švedska prospektivna populacijska raziskava. Kako veliko razhajanje med podatki so odkrili?

Kaj je odmevalo na ERS 2021?

15. 9. 2021

Kongres Evropskega respiratornega združenja (ERS) je tudi letos v celoti potekal v spletni obliki, covid-19 pa ga je zaznamoval tudi tematsko. Predstavljamo pregled raziskav, ki so pritegnile posebno pozornost.

Kaj je novega pri zdravljenju astme?

15. 9. 2021

Ključno pri obravnavi bolnika z astmo na primarni ravni, sta na Schrottovih dneh poudarila doc. dr. Sabina Škrgat, dr. med., iz UKC Ljubljana, in prof. dr. Matjaž Fležar, dr. med., s Klinike Golnik, je poznati svojega bolnika. Kje so še možnosti za boljšo urejenost bolezni? In kaj za bolnike z astmo pomeni covid-19?

Enoletni izidi pri prebolevnikih covida-19

13. 9. 2021

Dolgoročne posledice covida-19 pri prebolevnikih, ki so bili odpuščeni iz bolnišnice, večinoma še niso znane. Kitajski raziskovalci so opravili do zdaj največjo longitudinalno kohortno raziskavo, objavljeno v reviji Lancet, da bi spoznali dinamiko zdravstvenih posledic covida-19 v obdobju 12 mesecev od pojava simptomov. Kakšne trende so opisali?

Cepljenje in incidenca okužb ter trajanje zaščite po prebolelem covidu-19

9. 6. 2021

Predstavljamo povzetka dveh vidnejših raziskav, objavljenih nedavno v reviji JAMA. Kaj kažejo podatki o povezavi med cepljenjem s cepivom BNT162b2 ter simptomatskimi in asimptomatskimi okužbami s SARS-CoV-2? Kakšna je verjetnost za ponovno okužbo eno leto po preboleli bolezni?

Težka sapa – kdaj je čas za diferencialno diagnozo?

9. 6. 2021

Zakaj pride do dispneje pri KOPB, kateri so še možni vzroki zanjo in kako izpeljati kakovostno spirometrijo, razlaga izr. prof. dr. Matjaž Fležar, dr. med., spec. pnevmologije s Klinike Golnik.

Cepljenje in incidenca okužb ter trajanje zaščite po prebolelem covidu-19

8. 6. 2021

Predstavljamo povzetka dveh vidnejših raziskav, objavljenih nedavno v reviji JAMA. Kaj kažejo podatki o povezavi med cepljenjem s cepivom BNT162b2, ki ga proizvajata Pfizer in BioNTech, ter (a)simptomatskimi okužbami s SARS-CoV-2? Kakšna je verjetnost za ponovno okužbo eno leto po preboleli bolezni?

Težka sapa – kdaj je čas za diferencialno diagnozo?

7. 6. 2021

Zakaj pride do dispneje pri KOPB, kateri so še možni vzroki zanjo pri bolnikih s KOPB in kako izpeljati kakovostno spirometrijo, razlaga izr. prof. dr. Matjaž Fležar, dr. med., spec. pnevmologije s Klinike Golnik.

Je smiselno zgodnejše uvajanje dvojnih bronhodilatatorjev?

19. 5. 2021

Dvojna bronhodilatatorna terapija (LAMA/LABA) ima pri zdravljenju KOPB lahko prednosti pred drugimi inhalacijskimi terapijami. To je ugotovila tudi ena od raziskav iz rutinske klinične prakse, v kateri so sodelovali tudi slovenski bolniki.

Od nadležnih do nevarnih alergijskih zapletov pri cepljenju proti covidu-19

18. 5. 2021

Kateri so možni alergeni v trenutno dostopnih cepivih proti covidu-19? Pri katerih bolnikih je smiselno cepljenje pri alergologu in katerim bolnikom se cepljenje odsvetuje, pojasnjuje doc. dr. Mihaela Zidarn, dr. med., s Klinike Golnik.

1 2 3 4 5

Aktualni e-novičnik

Intersticijske pljučne bolezni: novosti in poudarki z ERS

Zdravljenje astme in KOPB ter vpliv na obremenitev zdravstvenega sistema

Odmevi s kongresa ERS

Progresivna pljučna fibroza skozi vprašanja

Pljučni mikrobiom – sedanjost in prihodnost

Top 5

Je ena noč dovolj?

14. 6. 2024

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Sedanjost in prihodnost idiopatske pljučne fibroze

14. 6. 2024

Prizadetost pljučnega intersticija v sklopu vnetnih revmatičnih bolezni

29. 11. 2023

Napotitev k internistu pulmologu

29. 11. 2023

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.