Bolniki s KOPB: determinante poznavanja bolezni

28. 11. 2022

Pri številnih kroničnih boleznih, vključno s KOPB, se je pokazalo, da je za njihov potek pomembno tudi bolnikovo osnovno poznavanje bolezni. V okviru nemške študije COSYCONET so raziskovalci proučevali, katere klinične in funkcionalne značilnosti so povezane s tem znanjem in tudi zadovoljstvo bolnikov z lastnim znanjem o KOPB.

Bolezen, ki je klinično pogosto nema

28. 11. 2022

Prizadeta pljuča močno vplivajo na umrljivost bolnikov z revmatoidnim artritisom (RA), težava pa je, da je 90 % bolnikov z definitivnimi spremembami intersticija pri RA asimptomatskih, opozarja dr. Žiga Rotar, spec. revmatologije, dr. med., predstojnik KO za revmatologijo UKC Ljubljana.

Dve ločeni imunski poti prebolevanja covida-19

28. 11. 2022

Dr. Urška Bidovec-Stojković, univ. dipl. biol. s Klinike Golnik, je na Golniškem simpoziju 2022 predstavila dinamiko protitelesnega imunskega odziva proti SARS-CoV-2 pri cepljenih neprebolevnikih v primerjavi s posamezniki, ki so pred cepljenjem že preboleli okužbo, pa tudi napovednike umrljivosti.

Nove različice nas ne smejo uspavati

30. 9. 2022

Bolniki z dejavniki tveganja naj se cepijo takoj in naj ne čakajo na usmerjena cepiva, je na spletnem strokovnem posvetu Pasti covida-19 v organizaciji Zdravniške zbornice Slovenije dejala prof. dr. Bojana Beović, dr. med., specialistka infektologije, z UKC Ljubljana.

Napredovanje bolezni in starost kot dejavnika polimorbidnosti pri KOPB

30. 9. 2022

Polimorbidnost ima pomembno vlogo pri KOPB, vendar je povezana tudi s staranjem. Nemška študija COSYCONET je ocenjevala, koliko je prevalenca polimorbidnosti z leti povezana z napredovanjem KOPB v primerjavi z vplivom starosti.

Kaj je odmevalo na ERS?

30. 9. 2022

Kongres Evropskega respiratornega združenja (ERS) je letos med drugim postregel s predlogom novih konceptov v diagnosticiranju KOPB, z raziskavo o prepoznavanju covida-19 na podlagi glasu in s študijo o remisiji težke astme pri bioloških zdravilih.

Težke oblike KOPB z eozinofilijo in zdravljenje z biološkimi zdravili

24. 6. 2022

Na 4. mednarodnem forumu težke astme v Ljubljani (SAF 2022) je doc. dr. Matevž Harlander, dr. med., spec. pnevmologije s KO za pljučne bolezni in alergije UKC Ljubljana, predstavil možnosti uporabe bioloških zdravil pri težki obliki KOPB z eozinofilijo.

Test vstajanja s stola: 19,5 ponovitev za presejanje pri KOPB

24. 6. 2022

Šestminutni test hoje je široko uporabljan pristop za oceno funkcionalne zmogljivosti bolnikov s KOPB, vendar pa zahteva veliko prostora in je lahko časovno zahteven. Možna preprosta metoda, ki bi bila lahko koristna kot prvo orodje za presejanje bolnikov s KOPB, je enominutni test vstajanja s stola.

Inhalacijska terapija: inspiratorni pretok in depozicija v pljučih sta ključna dejavnika

24. 6. 2022

Farmakološko zdravljenje KOPB v veliki meri temelji na inhalacijskih bronhodilatatorjih. Inspiratorni pretok in depozicija zdravila v pljučih sta ključna parametra, ki ju je treba upoštevati pri inhalacijskem zdravljenju, vendar razmerje med tema dvema dejavnikoma, posebnostmi bolnika in primernostjo vrste vdihovalnika za obvladovanje KOPB doslej ni bilo v celoti obravnavano.

»Novi koronavirus nam bo še nekaj časa nagajal«

4. 5. 2022

Prof. dr. Janez Tomažič, dr. med., spec. infektologije in interne medicine, s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana predstavlja problematiko covida-19 v omikronskem obdobju, klinično sliko in novosti v zdravljenju.

Imajo bolezni dihal spol?

4. 5. 2022

Bolj kot kadarkoli moramo upoštevati ženske vidike bolezni dihal. Kateri so razlogi, da so ženske zanje bolj dovzetne in izpostavljene težjim oblikam bolezni? So pomembnejši družbeni ali znanstveni dejavniki? Ta vprašanja so zajeli v izjavi Evropskega respiratornega združenja in zapisali, da je treba pri načrtovanju zdravljenja upoštevati edinstveno biologijo žensk.

Vpliv trojne terapije na smrtnost v primerjavi z dvojnimi bronhodilatatorji

28. 2. 2022

Trojna terapija je postala v nekaterih državah pri zdravljenju KOPB prevladujoča, vključno z njeno uporabo kot začetnim zdravljenjem, a so izsledki kanadske raziskave pokazali, da je njena uvedba za nekatere bolnike lahko tudi tvegana.

Kako debelost vodi do motenj dihanja pri pljučnih bolnikih?

26. 1. 2022

Pljučne bolezni pri osebah z debelostjo imajo svoje posebnosti, glavna značilnost respiratorne fiziologije pri takšnih bolnikih pa je zmanjšanje pljučnih volumnov. Asist. Kristina Ziherl, dr. med., specialistka pnevmologije, s Klinike Golnik je podrobneje predstavila področje in opozorila na bistvene dejavnike.

So bolniki s KOPB ustrezno napoteni na sekundarno raven?

29. 11. 2021

Kaj je pokazala danska raziskava, v kateri so proučevali značilnosti bolnikov s KOPB, ki so jim predpisovali IKS na primarni in sekundarni ravni? So bolniki obravnavani v skladu s priporočili? Predstavljamo rezultate, nedavno objavljene v reviji COPD: Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease.

1 2 3 4 5

Aktualni e-novičnik

Intersticijske pljučne bolezni: novosti in poudarki z ERS

Zdravljenje astme in KOPB ter vpliv na obremenitev zdravstvenega sistema

Odmevi s kongresa ERS

Progresivna pljučna fibroza skozi vprašanja

Pljučni mikrobiom – sedanjost in prihodnost

Top 5

Je ena noč dovolj?

14. 6. 2024

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Sedanjost in prihodnost idiopatske pljučne fibroze

14. 6. 2024

Prizadetost pljučnega intersticija v sklopu vnetnih revmatičnih bolezni

29. 11. 2023

Napotitev k internistu pulmologu

29. 11. 2023

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.