Smernice GOLD 2023 – novosti in poudarki v obravnavi KOPB
Kako obravnavati bolnike s KOPB po smernicah GOLD 2023? Kateri so klinični indikatorji za postavitev diagnoze? Kako poteka začetno in nadaljevalno farmakološko zdravljenje? Katera so osnovna načela izbire in uporabe vdihovalnika? Poudarki so zbrani v infografiki.
Dve ločeni imunski poti prebolevanja covida-19
Dr. Urška Bidovec-Stojković, univ. dipl. biol. s Klinike Golnik, je na Golniškem simpoziju 2022 predstavila dinamiko protitelesnega imunskega odziva proti SARS-CoV-2 pri cepljenih neprebolevnikih v primerjavi s posamezniki, ki so pred cepljenjem že preboleli okužbo, pa tudi napovednike umrljivosti.
Pogled pulmologa na zaplete debelosti
»Prekomerno kopičenje maščobe v trebušni in prsni votlini vodi v zmanjšanje pljučnih volumnov, upad raztegljivosti prsnega koša, zmanjšuje gibljivost prepone, kar znatno oteži dihanje,« je problematiko prekomerno debelih skozi oči pulmologa odprla prim. Nadja Triller, dr. med., spec. pulmologije iz ZD Murska Sobota.
Nove različice nas ne smejo uspavati
Bolniki z dejavniki tveganja naj se cepijo takoj in naj ne čakajo na usmerjena cepiva, je na spletnem strokovnem posvetu Pasti covida-19 v organizaciji Zdravniške zbornice Slovenije dejala prof. dr. Bojana Beović, dr. med., specialistka infektologije, z UKC Ljubljana.
Napredovanje bolezni in starost kot dejavnika polimorbidnosti pri KOPB
Polimorbidnost ima pomembno vlogo pri KOPB, vendar je povezana tudi s staranjem. Nemška študija COSYCONET je ocenjevala, koliko je prevalenca polimorbidnosti z leti povezana z napredovanjem KOPB v primerjavi z vplivom starosti.
Huda dispneja pri napredovali KOPB – vloga morfinskih preparatov
Kakšna je vloga morfinskih preparatov pri hudi dispneji pri napredovali KOPB, kako jih ustrezno doziramo, kaj pravijo mednarodne raziskave in kakšne so domače izkušnje? Odgovarja izr. prof. dr. Matjaž Fležar, dr. med., specialist interne medicine in pnevmologije, s Klinike Golnik.
Pasti covida-19
Kakšen je kliničen potek težje oblike bolezni, kateri simptomi ga nakazujejo in katere skupine je ob okužbi treba natančneje spremljati? Kakšne zaplete lahko pričakujemo ob težji obliki in na kaj moramo paziti pri blagem covidu? Odgovore je strnila doc. dr. Nina Gorišek Miksić, dr. med., specialistka infektologije z UKC Maribor.
Pomen imunoterapije pri astmi
Kakšna je vloga imunoterapije pri astmi, kakšen je njen pomen v preventivi astme, kdo so primerni kandidati za terapijo in kdaj je treba posebej paziti na varnost zdravljenja? Odgovarja doc. dr. Mihaela Zidarn, dr. med., specialistka pnevmologije in interne medicine, s Klinike Golnik.