Pasti covida-19

30. 9. 2022

Kakšen je kliničen potek težje oblike bolezni, kateri simptomi ga nakazujejo in katere skupine je ob okužbi treba natančneje spremljati? Kakšne zaplete lahko pričakujemo ob težji obliki in na kaj moramo paziti pri blagem covidu? Odgovore je strnila doc. dr. Nina Gorišek Miksić, dr. med., specialistka infektologije z UKC Maribor.

Kaj je odmevalo na ERS?

30. 9. 2022

Kongres Evropskega respiratornega združenja (ERS) je letos med drugim postregel s predlogom novih konceptov v diagnosticiranju KOPB, z raziskavo o prepoznavanju covida-19 na podlagi glasu in s študijo o remisiji težke astme pri bioloških zdravilih.

Pomen imunoterapije pri astmi

6. 7. 2022

Kakšna je vloga imunoterapije pri astmi, kakšen je njen pomen v preventivi astme, kdo so primerni kandidati za terapijo in kdaj je treba posebej paziti na varnost zdravljenja? Odgovarja doc. dr. Mihaela Zidarn, dr. med., specialistka pnevmologije in interne medicine, s Klinike Golnik.

Težke oblike KOPB z eozinofilijo in zdravljenje z biološkimi zdravili

24. 6. 2022

Na 4. mednarodnem forumu težke astme v Ljubljani (SAF 2022) je doc. dr. Matevž Harlander, dr. med., spec. pnevmologije s KO za pljučne bolezni in alergije UKC Ljubljana, predstavil možnosti uporabe bioloških zdravil pri težki obliki KOPB z eozinofilijo.

Test vstajanja s stola: 19,5 ponovitev za presejanje pri KOPB

24. 6. 2022

Šestminutni test hoje je široko uporabljan pristop za oceno funkcionalne zmogljivosti bolnikov s KOPB, vendar pa zahteva veliko prostora in je lahko časovno zahteven. Možna preprosta metoda, ki bi bila lahko koristna kot prvo orodje za presejanje bolnikov s KOPB, je enominutni test vstajanja s stola.

Inhalacijska terapija: inspiratorni pretok in depozicija v pljučih sta ključna dejavnika

24. 6. 2022

Farmakološko zdravljenje KOPB v veliki meri temelji na inhalacijskih bronhodilatatorjih. Inspiratorni pretok in depozicija zdravila v pljučih sta ključna parametra, ki ju je treba upoštevati pri inhalacijskem zdravljenju, vendar razmerje med tema dvema dejavnikoma, posebnostmi bolnika in primernostjo vrste vdihovalnika za obvladovanje KOPB doslej ni bilo v celoti obravnavano.

Kako v ADM doseči optimalno urejenost astme?

24. 6. 2022

Kakšna je urejena astma, kako se približamo idealnemu stanju, kako postavimo pravilno diagnozo in kakšno je temeljno zdravljenje ter zdravljenje poslabšanj? Usmeritve je na spletnem dogodku Cilji v zdravljenju astme: kako doseči optimalno urejenost astme? predstavil asist. mag. Peter Kecelj, dr. med., spec. interne medicine iz medicinskega centra Remeda.

»Novi koronavirus nam bo še nekaj časa nagajal«

4. 5. 2022

Prof. dr. Janez Tomažič, dr. med., spec. infektologije in interne medicine, s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana predstavlja problematiko covida-19 v omikronskem obdobju, klinično sliko in novosti v zdravljenju.

Imajo bolezni dihal spol?

4. 5. 2022

Bolj kot kadarkoli moramo upoštevati ženske vidike bolezni dihal. Kateri so razlogi, da so ženske zanje bolj dovzetne in izpostavljene težjim oblikam bolezni? So pomembnejši družbeni ali znanstveni dejavniki? Ta vprašanja so zajeli v izjavi Evropskega respiratornega združenja in zapisali, da je treba pri načrtovanju zdravljenja upoštevati edinstveno biologijo žensk.

Priporočila za obravnavo KOPB

4. 5. 2022

Smernice GOLD predstavljajo ogrodje za obravnavo KOPB, a je ta zaradi različnih dejavnikov pogosto specifična. V publikaciji Expert Review of Respiratory Medicine so zato predstavili algoritme za uvodno obravnavo in spremljanje KOPB, algoritem za obravnavo bolnikov s pogostimi poslabšanji in algoritem za ukinitev IKS.

Astma: sodobni pristopi v zdravljenju in breme OGK

4. 5. 2022

Zakaj je pomembno razlikovanje med hudo in problematično astmo, na kaj pomisliti pred povišanjem odmerka in kakšna so tveganja, povezana z uporabo OGK, razlaga doc. dr. Sabina Škrgat, dr. med., specialistka pnevmologije in interne medicine, s Kliničnega oddelka za pljučne bolezni in alergije UKC Ljubljana.

Tveganja pri radioloških preiskavah

4. 5. 2022

Kakšna so tveganja pri radioloških obravnavah za bolnike in zdravnike, katere so posebnosti pri obravnavi prsnega koša in zakaj je pomembno sodelovanje z napotnim zdravnikom, pojasnjuje izr. prof. dr. Dimitrij Kuhelj, dr. med., specialist radiologije, s Kliničnega inštituta za radiologijo UKC Ljubljana.

Vpliv trojne terapije na smrtnost v primerjavi z dvojnimi bronhodilatatorji

28. 2. 2022

Trojna terapija je postala v nekaterih državah pri zdravljenju KOPB prevladujoča, vključno z njeno uporabo kot začetnim zdravljenjem, a so izsledki kanadske raziskave pokazali, da je njena uvedba za nekatere bolnike lahko tudi tvegana.

Kako izbrati vdihovalnik za bolnika s KOPB?

28. 2. 2022

Izbira ustreznega vdihovalnika je bistvena za uspešno obravnavo bolnika s KOPB. Med dejavniki, ki jih je treba upoštevati, so inhalacijska tehnika, inspiratorni pretok, urejenost bolezni, mehanizem delovanja vdihovalnika in zmožnost koordinacije bolnika. Preglednica predstavlja orodje za pomoč pri ustrezni izbiri vdihovalnika.

Hude posledice bolnikov z astmo v obdobju epidemije

28. 2. 2022

Zaradi epidemioloških razmer bolniki z astmo niso bili ustrezno obravnavani, kar je pri mnogih vplivalo na bistveno hujša poslabšanja kot v preteklih letih, opozarja direktor Bolnišnice Topolšica Jurij Šorli, dr. med., specialist interne medicine. Pojavljajo se tudi prve manifestacije astme z izrazito hudimi simptomi in izrazito prizadetostjo pljučne funkcije.

Covid-19 in nova spoznanja o KOPB

28. 2. 2022

Epidemija je obenem prinesla tudi nova spoznanja o obvladovanju KOPB, pojasnjuje doc. dr. Matevž Harlander, dr. med., specialist pnevmologije, s Kliničnega oddelka za pljučne bolezni in alergije UKC Ljubljana. Bolnikom priporoča, da se samozaščitnih ukrepov v zimskem času držijo tudi po epidemiji.

Kako debelost vodi do motenj dihanja pri pljučnih bolnikih?

26. 1. 2022

Pljučne bolezni pri osebah z debelostjo imajo svoje posebnosti, glavna značilnost respiratorne fiziologije pri takšnih bolnikih pa je zmanjšanje pljučnih volumnov. Asist. Kristina Ziherl, dr. med., specialistka pnevmologije, s Klinike Golnik je podrobneje predstavila področje in opozorila na bistvene dejavnike.

1 2 3 4 5

Aktualni e-novičnik

Uporabno o pljučni hipertenziji: prepoznava in zdravljenje

Kdo sodi v ambulanto za pljučno hipertenzijo?

Zgodnje odkrivanje in zdravljenje pljučne fibroze

Bolnik nas ne sme prevarati

Okužbe pljuč pri starejšem bolniku

Top 5

Kardiovaskularni sistem v primežu dolgega covida

26. 2. 2025

Kdo sodi v ambulanto za pljučno hipertenzijo?

25. 3. 2025

Anafilaksija: od diagnoze do ključnih ukrepov

25. 3. 2025

Cave penicilin ali ave penicilin?

22. 12. 2024

Pljučni mikrobiom – sedanjost in prihodnost

1. 10. 2024

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.