Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

O napotovanju k alergologu pri bolnikih z alergijskim rinitisom in izbiri primernih bolnikov za imunoterapijo smo se pogovarjali s prof. dr. Mitjo Košnikom, dr. med., v. svet., spec. interne medicine, pnevmologije ter alergologije in klinične imunologije s Klinike Golnik. Kot poudarja, je treba več pozornosti nameniti bolnikom, ki lokalnih nosnih glukokortikoidov ne uporabljajo pravilno.

Algoritem obravnave intersticijske prizadetosti pljuč pri bolnikih s SVTB/RA

29. 11. 2023

Pljučni intersticij lahko prizadanejo tudi vnetne revmatične bolezni. Odločitev pri kom, kdaj in kako intenzivno zdraviti intersticijske pljučne bolezni (IPB), pogosto predstavlja izziv. Algoritem, ki podaja smernice za zdravljenje in diagnozo IPB, je plod sodelovanja slovenskih revmatologov in pulmologov.

Napotitev k internistu pulmologu

29. 11. 2023

Napotitev k internistu pulmologu je zelo aktualna tema, saj je ustrezno napotovanje bolnikov k specialistu pomembno za obvladljive čakalne dobe, je na 65. Tavčarjevih dnevih poudaril doc. dr. Matevž Harlander, dr. med., spec. pnevmologije s KO za pljučne bolezni in alergijo UKC Ljubljana.

Alergenski pripravki za podjezično imunoterapijo

27. 3. 2024

Pomlad in z njo cvetenje sta v polnem razmahu. Žal mnogi ne morejo brezskrbno uživati v družbi cvetočih rastlin. V sodelovanju s Tino Morgan, mag. farm., in prof. dr. Mitjo Košnikom, dr. med., je nastala pregledna tabela, kjer so navedeni različni alergenski pripravki za podjezično imunoterapijo, informacije o tem katere alergene vsebujejo in navodila za odmerjanje.

Največkrat je krivo neredno ali nepravilno jemanje inhalacijske terapije

29. 11. 2023

Biološka terapija je nedvomno spremenila obravnavo in potek težke astme, veliko vprašanje pa je, ali jo res vsi bolniki z neurejeno astmo tudi dejansko potrebujejo ali pa je treba astmo bolje zdraviti z inhalacijsko terapijo, je na Golniškem simpoziju 2023 opozoril doc. dr. Peter Kopač s Klinike Golnik, dr. med., spec. interne medicine ter alergologije in klinične imunologije.

Smernice GOLD 2024 – novosti in poudarki v obravnavi KOPB

29. 11. 2023

Nedavna priporočila GOLD 2024 prinašajo nekaj posodobljenih poudarkov. Dodana k poglavjem ali osvežena je bila med drugim vsebina o opustitvi kajenja, e-cigaretih, hiperinflaciji, priporočenem cepljenju za bolnike s stabilno KOPB, spirometrijo pred bronhodilatatorjem in presejalnih pregledih za pljučnega raka in KOPB.

Dileme družinskih zdravnikov pri obravnavi bolnikov z OSA

26. 10. 2023

Kako v ADM izboljšati obravnavo bolnikov z OSA? Kako napotovati bolnike na specialistično raven? O problematiki asimptomatskih bolnikov, izzivu kompliance pri CPAP terapiji, napotitvi na diagnostiko in ORL pregled ter debelosti in tveganju za OSA, je spregovorila Nina Prešeren Ovčak, dr. med., spec. družinske medicine iz ZD Medvode.

Vpliv kortikosteroidov na telesno sestavo

26. 10. 2023

Nekritična in dolgotrajna uporaba kortikosteroidov je lahko zelo škodljiva. Kako kortikosteroidi vplivajo na sestavo telesa in katere ukrepe moramo ob tem izvajati, razlaga izr. prof. dr. Nada Rotovnik Kozjek, dr. med., spec. anesteziologije, intenzivne medicine in perioperativne medicine z OI Ljubljana.

Kaj je odmevalo na ERS?

27. 9. 2023

Mag. Jurij Regvat, dr. med., spec. pnevmologije in predstojnik Oddelka za pljučne bolezni UKC Maribor, predstavlja nekaj zanimivih utrinkov s septembrskega kongresa Evropskega respiratornega združenja (ERS). Strnjene novosti o KOPB, astmi, spalni apneji in kardiovaskularnih dogodkih ter pomenu produktivnega kašlja.

Upanje za KOPB: avtologna presaditev pljučnih progenitornih celic P63+

26. 10. 2023

Raziskovalci so prvič dokazali, da je mogoče poškodovano pljučno tkivo pri bolnikih s KOPB obnoviti s presaditvijo bolnikovih lastnih pljučnih celic. Kaj so pokazali rezultati kliničnega preskušanja pri 17 pacientih, ki so bili predstavljeni na kongresu ERS?

Pomen prehranske podpore pri KOPB

19. 7. 2023

Pri KOPB je prehranska podpora izrednega pomena, saj pri bolnikih pričakujemo predvsem razvoj tako energijske kot beljakovinske podhranjenosti, pa tudi razvoj sarkopenične debelosti in kaheksije. Kaj je pomembno pri prehranski oceni in kakšna so prehranska priporočila, razlaga Andreja Širca Čampa, univ. dipl. ing., klinična dietetičarka z UKC Ljubljana.

Biološke terapije: novo obdobje v zdravljenju težke astme

27. 9. 2023

Na kongresu ERS je bilo v sklopu »Biološke terapije: novo obdobje v zdravljenju težke astme« predstavljenih nekaj raziskav o učinkovitosti sodobnih zdravil. Kakšen vpliv imajo na remisijo težke astme ter obstojnost remisije? Kako vplivajo na izboljšanje pljučne funkcije in stopnjo poslabšanj? Kateri so napovedniki ugodnih izidov?

1 2 3 4 5

Aktualni e-novičnik

Intersticijska pljučna bolezen pri bolnikih s sistemsko sklerozo

Sedanjost in prihodnost idiopatske pljučne fibroze

Je ena noč dovolj?

Astma in komorbidnosti

Algoritem obravnave neurejene astme multimorbidnega pacienta

Top 5

Prizadetost pljučnega intersticija v sklopu vnetnih revmatičnih bolezni

29. 11. 2023

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Največkrat je krivo neredno ali nepravilno jemanje inhalacijske terapije

29. 11. 2023

Benralizumab in zmanjševanje odmerkov IKS pri bolnikih s hudo eozinofilno astmo

26. 10. 2023

Upanje za KOPB: avtologna presaditev pljučnih progenitornih celic P63+

26. 10. 2023

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.