Astma: sodobni pristopi v zdravljenju in breme OGK
Zakaj je pomembno razlikovanje med hudo in problematično astmo, na kaj pomisliti pred povišanjem odmerka in kakšna so tveganja, povezana z uporabo OGK, razlaga doc. dr. Sabina Škrgat, dr. med., specialistka pnevmologije in interne medicine, s Kliničnega oddelka za pljučne bolezni in alergije UKC Ljubljana.
Tveganja pri radioloških preiskavah
Kakšna so tveganja pri radioloških obravnavah za bolnike in zdravnike, katere so posebnosti pri obravnavi prsnega koša in zakaj je pomembno sodelovanje z napotnim zdravnikom, pojasnjuje izr. prof. dr. Dimitrij Kuhelj, dr. med., specialist radiologije, s Kliničnega inštituta za radiologijo UKC Ljubljana.
Hude posledice bolnikov z astmo v obdobju epidemije
Zaradi epidemioloških razmer bolniki z astmo niso bili ustrezno obravnavani, kar je pri mnogih vplivalo na bistveno hujša poslabšanja kot v preteklih letih, opozarja direktor Bolnišnice Topolšica Jurij Šorli, dr. med., specialist interne medicine. Pojavljajo se tudi prve manifestacije astme z izrazito hudimi simptomi in izrazito prizadetostjo pljučne funkcije.
Covid-19 in nova spoznanja o KOPB
Epidemija je obenem prinesla tudi nova spoznanja o obvladovanju KOPB, pojasnjuje doc. dr. Matevž Harlander, dr. med., specialist pnevmologije, s Kliničnega oddelka za pljučne bolezni in alergije UKC Ljubljana. Bolnikom priporoča, da se samozaščitnih ukrepov v zimskem času držijo tudi po epidemiji.
Respiratorni virusi in poslabšanja KOPB in astme
Zakaj in kako preprečevati virusne okužbe pri bolnikih z astmo in KOPB, odgovarja mag. Irena Šarc, dr. med., spec. pnevmologije, s Klinike Golnik, ki predstavi tudi zadnje ugotovitve eksperimentalnih raziskav o mehanizmih virusno sproženih poslabšanj in katera zdravila bi lahko v prihodnosti igrala pomembno vlogo pri preprečevanju poslabšanj.
Kako izboljšati adherenco pri zdravljenju bolnikov s KOPB?
Kako izboljšati adherenco zdravljenja pri bolnikih s KOPB v covid-19 časih, na kaj moramo biti pozorni pri spremljanju bolnikov in katera orodja so nam pri tem lahko v pomoč, je razložil izr. prof. dr. Matjaž Fležar, dr. med., spec. interne medicine in pnevmologije s Klinike Golnik.
O skriti dispneji pri bolniku s KOPB
KOPB je še vedno prepogosto spregledana in prepozno diagnosticirana, je na Schrottovih dnevih opozorila spec. interne medicine mag. Arjana Maček Cafuta, dr. med., iz Specialistične ambulante za pljučne bolezni in alergije. Predstavila je, kako še aktivneje iskati bolnike in kako naj poteka njihova celostna obravnava.
Kaj vemo po letu in pol proučevanja covida-19?
Kaj vedo pnevmologi o trajnosti posledic covidne pljučnice, kako se bodo spremenila priporočila ZPS za spremljanje bolnikov in kateri pljučni bolniki so najbolj ogroženi? Ključna spoznanja leta in pol preučevanja je strnil doc. dr. Aleš Rozman, direktor Klinike Golnik, in dodal, kaj nas čaka v prihodnje.