Smernice GOLD 2023 – kaj je novega pri KOPB?

8. 3. 2023

Kakšne so nove smernice na področju zdravljenja in obravnave KOPB? Mag. Irena Šarc, dr. med., spec. pnevmologije s Klinike Golnik, razlaga o priporočenih cepljenjih, novostih na področju klasifikcije, ukinitvi inhalacijskih glukokortikoidov pri dispneji, CT-preiskavi prsnega koša in drugih poudarkih.

Novosti v smernicah – idiopatska in progresivna pljučna fibroza

28. 11. 2022

Kakšne so nove smernice na področju idiopatske in progresivne pljučne fibroze? Kako je z diagnostiko in zdravljenjem? Kdaj predpisati protifibrotično terapijo? Odgovarja prim. Katarina Osolnik, dr. med., specialistka interne medicine in pnevmologije, s Klinike Golnik.

Huda dispneja pri napredovali KOPB – vloga morfinskih preparatov

30. 9. 2022

Kakšna je vloga morfinskih preparatov pri hudi dispneji pri napredovali KOPB, kako jih ustrezno doziramo, kaj pravijo mednarodne raziskave in kakšne so domače izkušnje? Odgovarja izr. prof. dr. Matjaž Fležar, dr. med., specialist interne medicine in pnevmologije, s Klinike Golnik.

Pomen imunoterapije pri astmi

6. 7. 2022

Kakšna je vloga imunoterapije pri astmi, kakšen je njen pomen v preventivi astme, kdo so primerni kandidati za terapijo in kdaj je treba posebej paziti na varnost zdravljenja? Odgovarja doc. dr. Mihaela Zidarn, dr. med., specialistka pnevmologije in interne medicine, s Klinike Golnik.

Astma: sodobni pristopi v zdravljenju in breme OGK

4. 5. 2022

Zakaj je pomembno razlikovanje med hudo in problematično astmo, na kaj pomisliti pred povišanjem odmerka in kakšna so tveganja, povezana z uporabo OGK, razlaga doc. dr. Sabina Škrgat, dr. med., specialistka pnevmologije in interne medicine, s Kliničnega oddelka za pljučne bolezni in alergije UKC Ljubljana.

Tveganja pri radioloških preiskavah

4. 5. 2022

Kakšna so tveganja pri radioloških obravnavah za bolnike in zdravnike, katere so posebnosti pri obravnavi prsnega koša in zakaj je pomembno sodelovanje z napotnim zdravnikom, pojasnjuje izr. prof. dr. Dimitrij Kuhelj, dr. med., specialist radiologije, s Kliničnega inštituta za radiologijo UKC Ljubljana.

Hude posledice bolnikov z astmo v obdobju epidemije

28. 2. 2022

Zaradi epidemioloških razmer bolniki z astmo niso bili ustrezno obravnavani, kar je pri mnogih vplivalo na bistveno hujša poslabšanja kot v preteklih letih, opozarja direktor Bolnišnice Topolšica Jurij Šorli, dr. med., specialist interne medicine. Pojavljajo se tudi prve manifestacije astme z izrazito hudimi simptomi in izrazito prizadetostjo pljučne funkcije.

Covid-19 in nova spoznanja o KOPB

28. 2. 2022

Epidemija je obenem prinesla tudi nova spoznanja o obvladovanju KOPB, pojasnjuje doc. dr. Matevž Harlander, dr. med., specialist pnevmologije, s Kliničnega oddelka za pljučne bolezni in alergije UKC Ljubljana. Bolnikom priporoča, da se samozaščitnih ukrepov v zimskem času držijo tudi po epidemiji.

1 2 3 4 5

Aktualni e-novičnik

Intersticijska pljučna bolezen pri bolnikih s sistemsko sklerozo

Sedanjost in prihodnost idiopatske pljučne fibroze

Je ena noč dovolj?

Astma in komorbidnosti

Algoritem obravnave neurejene astme multimorbidnega pacienta

Top 5

Prizadetost pljučnega intersticija v sklopu vnetnih revmatičnih bolezni

29. 11. 2023

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Največkrat je krivo neredno ali nepravilno jemanje inhalacijske terapije

29. 11. 2023

Benralizumab in zmanjševanje odmerkov IKS pri bolnikih s hudo eozinofilno astmo

26. 10. 2023

Upanje za KOPB: avtologna presaditev pljučnih progenitornih celic P63+

26. 10. 2023

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.