Iz NEJM

LABA+LAMA in LABA+IGK pri zdravljenju KOPB

23. 6. 2016

Vloga vzdrževalnega zdravljenja s kombinacijo LABA + LAMA pri bolnikih s KOPB in velikim tveganjem za poslabšanje še ni bila povsem pojasnjena in v tej luči so zanimive ugotovitve raziskave FLAME, objavljene v reviji New England Journal of Medicine (NEJM).

Slovenska stroka

Okužbe z RSV lahko povzročijo hujši potek bolezni spodnjih dihal

18. 5. 2016

Okužbe spodnjih dihal z virusnimi povzročitelji se razlikujejo bolj, kot smo domnevali doslej. Okužbe z RSV se pojavljajo pri mlajših otrocih, imajo hujši potek z daljšim trajanjem hospitalizacije, večjo potrebo po dodatku kisika in pogoste zaplete v obliki pljučnice.

Ultrazvočna diagnostika pljučnice pri otrocih

18. 5. 2016

Diagnoza pljučnice pri otrocih pogosto temelji na rentgenogramu pljuč. Toda marsikje zdravstvene ustanove nimajo ob vsakem času možnosti, da bi bolnikom zagotavljale rentgensko diagnostiko. Kako lahko pri tem pomaga ultrazvočna diagnostika?

Ekstrinzični alergijski bronhioloalveolitis

18. 5. 2016

Dolgotrajna izpostavljenost antigenom iz zelo različnih virov je lahko vzrok za nastanek imunskega odgovora, ki ga klinično prepoznamo kot ekstrinzični alergijski bronhioloalveolitis (EABA). Najpogostejša senzibilizacija je na plesen v senu in iztrebke ptičev.

Eozinofilci kot napovednik poslabšanja hude oblike KOPB po ukinitvi IKS

18. 5. 2016

Nedavno so objavili izsledke študije, v kateri se je izkazalo, da je število eozinofilcev v krvi povezano s številom poslabšanj pri bolnikih s hudo do zelo hudo obliko KOPB in poslabšanji v anamnezi po ukinitvi zdravljenja z inhalacijskimi kortikosteroidi.

Plinska analiza ob poslabšanju KOPB tudi iz venske krvi

18. 5. 2016

Ob poslabšanju KOPB se zdravniki pogosto odločajo za določitev vsebnosti plinov v arterijski krvi – plinsko analizo arterijske krvi. V zadnjem času se pojavljajo raziskave, ki kažejo, da bi jo lahko v nekaterih primerih morda nadomestili s plinsko analizo venske krvi.

Onesnažen zrak in astma pri otrocih

14. 4. 2016

O povezavah med onesnaženim zrakom in astmo je bilo narejenih že več raziskav, zato danes vemo, da je v okoljih z več onesnaževalci več poslabšanj astme. O vplivu onesnaženega zraka na pojavnost astme pri otrocih pa študije za zdaj še niso dale nedvoumnega odgovora.

Telesna nedejavnost napovednik smrtnosti pri bolnikih s KOPB

14. 4. 2016

Telesna dejavnost je za bolnike s KOPB zelo koristna, saj je med drugim dokazano, da imajo bolniki po pljučni rehabilitaciji manj občutka težke sape in navajajo več zadovoljstva s kakovostjo življenja. Žal pa je na poti k boljši telesni pripravljenosti pogosto treba premagati številne ovire.

Zaviralci adrenergičnih receptorjev beta in KOPB

14. 4. 2016

Agonisti adrenergičnih receptorjev beta so pri KOPB pogosteje predpisovana zdravila, zato je morda na prvi pogled zamisel o pozitivni vlogi zaviralcev adrenergičnih receptorjev beta pri KOPB nenavadna. Kljub temu raziskave v zadnjem času večinoma kažejo v prid zaviralcem.

IPF – s portugalskim konsenzom do boljših rezultatov

14. 4. 2016

Dostopnost novih možnosti za farmakološko zdravljenje idiopatske pljučne fibroze zahteva drugačen pristop k bolnikom s to kronično progresivno boleznijo. Kot navajajo avtorji dokumenta, poimenovanega »portugalski konsenz«, sta ključnega pomena čim zgodnejša diagnoza in multidisciplinarna obravnava bolezni.

Schrottovi dnevi

Smernice za zdravljenje astme – sodelovanje vseh treh ravni sistema

14. 4. 2016

Na Schrottovih dnevih so se letos posvetili tudi astmi. Opozorili so, da so slovenske smernice za obravnavo astme tik pred izidom in da so pri pripravi posebno pozornost namenili sodelovanju vseh treh ravni zdravstvenega varstva. Med tem so izšle tudi posodobljene smernice GINA.

Kaj imajo skupnega e-cigarete in »popcorn lungs«?

16. 3. 2016

Po prehodnem navdušenju nad e-cigaretami, ki se mu je lani avgusta pridružila tudi britanska Državna zdravstvena služba (NHS), se zdaj pojavljajo podatki, ki niso tako pozitivni.

IPF QOL

Kakovost življenja bolnikov z IPF

16. 3. 2016

Idiopatska pljučna fibroza (IPF) je k sreči redka, obenem pa kronična, progresivna in nepovratna pljučna bolezen z zelo slabo napovedjo preživetja od dveh do petih let. Bolezen seveda prizadene tudi skrbnike bolnikov, družino in prijatelje.

Preprečevanje poslabšanj KOPB pozimi

16. 3. 2016

Pozimi imajo bolniki s KOPB bistveno več poslabšanj kot v drugih letnih časih. Iz istega razloga tudi pogosteje pristanejo v bolnišnici. Vzroki za to so številni, vendar pa je med njimi nekaj takih, na katere lahko bolniki z razmeroma preprostimi ukrepi vplivajo sami.

Aktualni e-novičnik

Prizadetost pljučnega intersticija v sklopu vnetnih revmatičnih bolezni

Napotitev k internistu pulmologu

Največkrat je krivo neredno ali nepravilno jemanje inhalacijske terapije

Smernice GOLD 2024 – novosti in poudarki v obravnavi KOPB

Algoritem obravnave intersticijske prizadetosti pljuč pri bolnikih s SVTB/RA

Prijavite se na e-novičnik

Top 5

Ali »neodkriti milijoni« bolnikov s KOPB želijo biti najdeni?

19. 7. 2023

Tradicionalne diagnostične oznake slabo razlikujejo med kliničnimi fenotipi

19. 7. 2023

Bolniki se pogosto izmuznejo

23. 6. 2023

Priporočila za krepitev bolnikove sodelovalnosti

21. 5. 2023

Nagrajeni projekt: ambulantna in telerehabilitacija pljučnih bolnikov

21. 5. 2023

Prijava na e-novice

Želite biti redno in pravočasno obveščeni o aktualnih novostih in dogajanju s prodročja zdravljenja pljučnih bolezni?
Vpišite svoje ime, priimek in e-pošto ter se prijavite na naše novice.

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.