Srce in pljuča

Kronična obstruktivna restriktivna pljučna bolezen srca – KORPBS

22. 3. 2017

Provokativno poimenovanje smo slišali na predavanju asist. Marka Gričarja, dr. med., s KO za kardiologijo, UKC Ljubljana na srečanju Srce in pljuča. Bolniki s KOPB imajo lahko simptomatsko podobni koronarno srčno bolezen in srčno popuščanje, tako da je bolezni med sabo težko ločiti.

IPF – Poudarek na zgodnjem odkrivanju in preprečevanju poslabšanj

22. 3. 2017

Največja težava IPF je še vedno njena izrazito slaba prognoza. Izziv pri diagnostiki in zdravljenju pa predstavljata njen nepredvidljiv potek in napredovanje, je na srečanju Srce in pljuča povedala prim. Katarina Osolnik, dr. med., s Klinike Golnik.

OSA povečuje tveganje za SŽ-dogodke

22. 3. 2017

Nestabilno dihanje v telesu povzroči celo paleto sprememb, ki vplivajo tudi na endotelno disfunkcijo in aterosklerozo. Povezano je tudi z debelostjo, je na srečanju Srce in pljuča pojasnila Jasmina Gabrijelčič, dr. med., s KO za pljučne bolezni in alergijo na UKC Ljubljana.

Uživanje prekajenega mesa poslabša astmo

22. 3. 2017

O vplivu prekajenega mesa na izrazitost astme doslej ni bilo podatkov. V raziskavi, ki jo povzemamo, potrjujejo prav to; prepogosto uživanje prekajenega mesa naj bi namreč pripomoglo k poslabšanju simptomov astme.

Zaščitni učinek sadja in zelenjave na KOPB

22. 3. 2017

Švedski raziskovalci so pri kadilcih potrdili močno inverzno povezavo med prehranskim vzorcem z velikim deležem sadja in zelenjave in pojavom KOPB. Pri nekadilcih pa zaščitnega delovanja niso zaznali. Raziskava je zajela kohorto več kot 40 tisoč moških.

Triažni vprašalnik o motnjah dihanja med spanjem

22. 3. 2017

V Sloveniji in Evropi je trend naraščanja napotitev na diagnostiko motenj dihanja v spanju, zato so čakalne dobe predolge. Zaradi lažje triaže so na Kliniki Golnik sestavili vprašalnik, ki ga bolnik izpolni skupaj z napotnim zdravnikom in bo služil kot priloga napotnici.

Primerjava proti IL-5 terapij pri obravnavi bolnikov s hudo obliko astme

28. 2. 2017

Zdravljenje bolnikov z astmo s pomočjo zaviranja interlevkina 5 doslej ni pokazalo enoznačnih rezultatov. V globalni metaanalizi so poskušali oceniti potencial omenjene skupine zdravil pri bolnikih s hujšo obliko astme in še posebej pri tistih z eozinofilijo.

Dispneja – diferencialna diagnoza

15. 2. 2017

O dispneji poroča sedem odstotkov bolnikov v urgentnih ambulantah in kar do 60 odstotkov obiskovalcev pulmoloških ambulant. Vzroki zanjo so številni in raznoliki, poleg tega se lahko pojavljajo pri enem bolniku sočasno – na primer bolnik s KOPB ima lahko tudi srčno popuščanje.

Breme idiopatske pljučne fibroze (IPF)

15. 2. 2017

Z analizo bremena idiopatske pljučne fibroze (IPF) so v eni izmed francoskih bolnišnic ovrednotili stroške hospitalizacije. Ta progresivna fibrozirajoča bolezen pljučnega intersticija se po epidemioloških ocenah v Evropi pojavlja z incidenco 3,8 primera na 100.000 prebivalcev.

Zima, poslabšanja KOPB in prenovljene smernice GOLD

15. 2. 2017

Ko je sezona gripe v polnem razmahu, je več poslabšanj KOPB, nedavno posodobljena priporočila GOLD pa med drugim vsebujejo novosti na področju razvrščanja KOPB glede na ta poslabšanja in simptome. Posodobljena so tudi nekatera priporočila glede zdravljenja.

Kombinacija LABA/LAMA učinkovitejša od monoterapije

15. 2. 2017

Na trgu je ob tem na voljo veliko število fiksnih kombinacij dolgodelujočih agonistov receptorjev β2 (LABA) in dolgodelujočih muskarinskih antagonistov (LAMA), vendar pomanjkanje kakovostnih podatkov klinikom precej otežuje optimalen izbor.

IPF

Hipoteza o zgodnjem zdravljenju IPF

22. 11. 2016

Prisluhnili smo predavanju prof. dr. Luce Richeldija, dr. med., z univerze v Southamptonu v Veliki Britaniji, ki je na regionalnem pulmološkem forumu na Dunaju med drugim pojasnil, zakaj verjame, da je bolnike z idiopatsko pljučno fibrozo treba zdraviti čim bolj zgodaj.

Osvežene smernice GOLD

22. 11. 2016

Globalna iniciativa za zdravljenje kronične obstruktivne pljučne bolezni GOLD je objavila osvežene smernice za zdravljenje KOPB. Sledili so mnenju mnogih strokovnjakov, ki so v zadnjih letih opozarjali, da razvrščanje bolnikov s KOPB v skupine po dosedanjih smernicah ne zadošča.

Rehabilitacija

Kaj je posledica in kaj komorbidnost pri KOPB

20. 11. 2016

Za stabilne bolnike s KOPB je kot nujen ukrep po smernicah priporočeno prenehanje kajenja, za bolnike v skupinah B, C in D pa tudi rehabilitacija. Vendar to v praksi redko vidimo, je na regionalnem pulmološkem forumu na Dunaju povedal Jurij Šorli, dr. med., strokovni vodja bolnišnice Topolšica.

Aktualni e-novičnik

Prizadetost pljučnega intersticija v sklopu vnetnih revmatičnih bolezni

Napotitev k internistu pulmologu

Največkrat je krivo neredno ali nepravilno jemanje inhalacijske terapije

Smernice GOLD 2024 – novosti in poudarki v obravnavi KOPB

Algoritem obravnave intersticijske prizadetosti pljuč pri bolnikih s SVTB/RA

Prijavite se na e-novičnik

Top 5

Ali »neodkriti milijoni« bolnikov s KOPB želijo biti najdeni?

19. 7. 2023

Tradicionalne diagnostične oznake slabo razlikujejo med kliničnimi fenotipi

19. 7. 2023

Bolniki se pogosto izmuznejo

23. 6. 2023

Priporočila za krepitev bolnikove sodelovalnosti

21. 5. 2023

Nagrajeni projekt: ambulantna in telerehabilitacija pljučnih bolnikov

21. 5. 2023

Prijava na e-novice

Želite biti redno in pravočasno obveščeni o aktualnih novostih in dogajanju s prodročja zdravljenja pljučnih bolezni?
Vpišite svoje ime, priimek in e-pošto ter se prijavite na naše novice.

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.