Urinski lipidni biooznačevalci pri astmi

8. 4. 2021

Predstavljamo podatke raziskave, v kateri so proučevali urinske lipidne biooznačevalce za fenotipizacijo astme. Kakšen je potencial levkotriena E4 in prostaglandina D za uporabo v klinični praksi?

Se pri zdravljenju upoštevajo GOLD priporočila?

8. 4. 2021

Sledenje priporočilom za zdravljenje glede na raziskave ni najboljše. V longitudinalni raziskavi, v katero so bili vključeni švicarski bolniki, so ugotavljali, pri katerih bolnikih se smernicam najmanj sledi in ali se terapija ustrezno prilagodi pri spremembi stopnje KOPB.

Kako prekiniti začaran krog zmanjšane telesne aktivnosti

8. 4. 2021

Rehabilitacijski program za kronične pljučne bolnike je zaradi epidemioloških razmer ustavljen. Bolniki se več držijo doma tudi zaradi strahu pred covidom-19. Telesna pripravljenost hitro upade in to posledično vpliva tudi na težjo sapo. Kako prekiniti ta začarani krog, svetuje Tomaž Hafner, dr. med., spec. pnevmologije.

Kako uvajati dvojno bronhodilatorno terapijo?

8. 4. 2021

O dilemah uvajanja dvojne bronhodilatorne terapije pri bolnikih s KOPB je spregovoril specialist interne medicine Jurij Šorli, dr. med., direktor Bolnišnice Topolšica. Pri katerih bolnikih bi bila smiselna zgodnejša uvedba? Kaj kažejo zadnje raziskave?

Kaj je znanega o posledicah covida-19 za duševno zdravje

8. 4. 2021

Katere so najpogostejše kasne nevropsihiatrične in psihološke posledice po prebolelem covidu-19 in zakaj jih je pomembno prepoznati, razlaga prof. dr. Blanka Kores Plesničar, dr. med., spec. psihiatrije z Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana.

Iz klinične prakse

Pri katerih bolnikih lahko varno ukinemo IKS?

5. 3. 2021

Kljub mednarodnim priporočilom na primarni ravni opuščanje inhalacijskih kortikosteroidov (IKS) ni pogosto pri bolnikih s KOPB. Študija, objavljena v reviji Respiratory Research, je primerjala, kakšno je tveganje za poslabšanja ob opustitvi IKS pri bolnikih, ki se zdravijo predvsem na primarni ravni.

Telesna zmogljivost bolnikov s KOPB napoveduje ogroženost s SŽB

5. 3. 2021

Britanska skupina raziskovalcev je ocenila uporabnost konvencionalnih napovednih dejavnikov tveganja za srčno-žilne bolezni pri bolnikih s KOPB in preverila napovedno vrednost nekaterih dodatnih označevalcev tveganja. Študija je bila objavljena v reviji British Medical Journal.

Okvara pljuč po prebolelem covidu-19

5. 3. 2021

Kaj je do zdaj znanega o trajnih posledicah prebolelega covida-19, je na nedavnem predavanju, ki ga je organizirala Zdravniška zbornica Slovenije, razložil doc. dr. Matevž Harlander, dr. med., spec. pnevmologije, s KO za pljučne bolezni in alergologijo UKC Ljubljana.

Dileme pri izpolnjevanju napotnice za pregled pri pnevmologu

5. 3. 2021

Simptomi, kot so dušenje, kašelj, tiščanje in bolečine v prsih, zahtevajo obravnavo v mesecu dni, razlaga Marko Bombek, dr. med., spec. interne medicine, ki razloži dilemo izpolnjevanja stopnje nujnosti pri napotovanju bolnika k specialistu pnevmologije in ob enem izpostavi, kdaj gre za kontrolni in kdaj za prvi pregled.

Kdaj napotiti bolnika k pnevmologu po covid-19?

5. 3. 2021

Kateri zaradi covida hospitalizirani bolniki potrebujejo pregled pri pnevmologu in kdaj ga potrebujejo bolniki, ki so covidno pljučnico preboleli doma, ne da bi bila diagnosticirana? Navodila je v preglednici strnil izr. prof. dr. Matjaž Fležar, dr. med., spec. interne medicine in pnevmologije.

Česa FEV1 in šestminutni test hoje o bolnikih s KOPB ne povesta?

4. 2. 2021

Kako dobro lahko pokažeta stanje bolnikov FEV1 in šestminutni test hoje? Pnevmologinja mag. Irena Šarc, dr. med., poudarja njune omejitve pri temeljiti oceni bolnikov s KOPB in tudi ugotavlja, katero orodje si pri spremljanju bolnikov zasluži več pozornosti.

Preiskava pljučne funkcije pri bolnikih po covid-19

3. 2. 2021

Kdaj je smiselno opraviti prve meritve in kako interpretirati rezultate? Kdaj je potrebna ponovna kontrola? Kako je z zaščitno opremo? Predstavljamo zgoščena priporočila Združenja pnevmologov Slovenije.

Aktualni e-novičnik

Intersticijska pljučna bolezen pri bolnikih s sistemsko sklerozo

Sedanjost in prihodnost idiopatske pljučne fibroze

Je ena noč dovolj?

Astma in komorbidnosti

Algoritem obravnave neurejene astme multimorbidnega pacienta

Top 5

Prizadetost pljučnega intersticija v sklopu vnetnih revmatičnih bolezni

29. 11. 2023

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Največkrat je krivo neredno ali nepravilno jemanje inhalacijske terapije

29. 11. 2023

Benralizumab in zmanjševanje odmerkov IKS pri bolnikih s hudo eozinofilno astmo

26. 10. 2023

Upanje za KOPB: avtologna presaditev pljučnih progenitornih celic P63+

26. 10. 2023

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.