Cepljenje in incidenca okužb ter trajanje zaščite po prebolelem covidu-19

9. 6. 2021

Predstavljamo povzetka dveh vidnejših raziskav, objavljenih nedavno v reviji JAMA. Kaj kažejo podatki o povezavi med cepljenjem s cepivom BNT162b2 ter simptomatskimi in asimptomatskimi okužbami s SARS-CoV-2? Kakšna je verjetnost za ponovno okužbo eno leto po preboleli bolezni?

Težka sapa – kdaj je čas za diferencialno diagnozo?

9. 6. 2021

Zakaj pride do dispneje pri KOPB, kateri so še možni vzroki zanjo in kako izpeljati kakovostno spirometrijo, razlaga izr. prof. dr. Matjaž Fležar, dr. med., spec. pnevmologije s Klinike Golnik.

Kaj vemo po letu in pol proučevanja covida-19?

9. 6. 2021

Kaj vedo pnevmologi o trajnosti posledic covidne pljučnice, kako se bodo spremenila priporočila ZPS za spremljanje bolnikov in kateri pljučni bolniki so najbolj ogroženi? Ključna spoznanja leta in pol preučevanja je strnil doc. dr. Aleš Rozman, direktor Klinike Golnik, in dodal, kaj nas čaka v prihodnje.

Cepljenje in incidenca okužb ter trajanje zaščite po prebolelem covidu-19

8. 6. 2021

Predstavljamo povzetka dveh vidnejših raziskav, objavljenih nedavno v reviji JAMA. Kaj kažejo podatki o povezavi med cepljenjem s cepivom BNT162b2, ki ga proizvajata Pfizer in BioNTech, ter (a)simptomatskimi okužbami s SARS-CoV-2? Kakšna je verjetnost za ponovno okužbo eno leto po preboleli bolezni?

Težka sapa – kdaj je čas za diferencialno diagnozo?

7. 6. 2021

Zakaj pride do dispneje pri KOPB, kateri so še možni vzroki zanjo pri bolnikih s KOPB in kako izpeljati kakovostno spirometrijo, razlaga izr. prof. dr. Matjaž Fležar, dr. med., spec. pnevmologije s Klinike Golnik.

Je smiselno zgodnejše uvajanje dvojnih bronhodilatatorjev?

19. 5. 2021

Dvojna bronhodilatatorna terapija (LAMA/LABA) ima pri zdravljenju KOPB lahko prednosti pred drugimi inhalacijskimi terapijami. To je ugotovila tudi ena od raziskav iz rutinske klinične prakse, v kateri so sodelovali tudi slovenski bolniki.

Šest mesecev in več po prebolelem covidu-19

18. 5. 2021

Predstavljamo podatke vidnejših študij iz revij Lancet in JAMA, ki so preučevale posledice še pol leta po preboleli bolezni. Kateri so najpogosteje opaženi simptomi pri hospitaliziranih bolnikih? Kakšne so spremembe po covidni pljučnici na pljučih? Kako pa se s posledicami bolezni spopadajo zdravstveni delavci?

Izzivi obvladovanja dolgoročnih posledic covida-19

18. 5. 2021

Kako so videti raznoliki obrazi dolgoročnih posledic okužbe s SARS-CoV-2 v ambulanti družinske medicine, je razložila prim. izr. prof. dr. Davorina Petek, dr. med., iz Zdravstvenega zavoda Zdravje. V videu izpostavi tudi, kaj za okrevanje po prebolelem covidu-19 najbolj potrebujejo pljučni bolniki.

Od nadležnih do nevarnih alergijskih zapletov pri cepljenju proti covidu-19

18. 5. 2021

Kateri so možni alergeni v trenutno dostopnih cepivih proti covidu-19? Pri katerih bolnikih je smiselno cepljenje pri alergologu in katerim bolnikom se cepljenje odsvetuje, pojasnjuje doc. dr. Mihaela Zidarn, dr. med., s Klinike Golnik.

Kako nadzorovati sopojave terapije s kortikosteroidi?

10. 5. 2021

Kortikosteroidi izjemno hitro zmanjšajo mišično maso in s tem tudi presnovno rezervo posameznika ter oslabijo imunski sistem, zato je pri terapiji s kortikosteroidi zelo pomembno spremljanje njihovega vpliva, poudarja izr. prof. dr. Nada Rotovnik Kozjek, dr. med., iz ambulante za klinično prehrano na Onkološkem inštitutu Ljubljana.

Aktualni e-novičnik

Prizadetost pljučnega intersticija v sklopu vnetnih revmatičnih bolezni

Napotitev k internistu pulmologu

Največkrat je krivo neredno ali nepravilno jemanje inhalacijske terapije

Smernice GOLD 2024 – novosti in poudarki v obravnavi KOPB

Algoritem obravnave intersticijske prizadetosti pljuč pri bolnikih s SVTB/RA

Prijavite se na e-novičnik

Top 5

Ali »neodkriti milijoni« bolnikov s KOPB želijo biti najdeni?

19. 7. 2023

Tradicionalne diagnostične oznake slabo razlikujejo med kliničnimi fenotipi

19. 7. 2023

Bolniki se pogosto izmuznejo

23. 6. 2023

Priporočila za krepitev bolnikove sodelovalnosti

21. 5. 2023

Nagrajeni projekt: ambulantna in telerehabilitacija pljučnih bolnikov

21. 5. 2023

Prijava na e-novice

Želite biti redno in pravočasno obveščeni o aktualnih novostih in dogajanju s prodročja zdravljenja pljučnih bolezni?
Vpišite svoje ime, priimek in e-pošto ter se prijavite na naše novice.

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.