Je smiselno zgodnejše uvajanje dvojnih bronhodilatatorjev?
Dvojna bronhodilatatorna terapija (LAMA/LABA) ima pri zdravljenju KOPB lahko prednosti pred drugimi inhalacijskimi terapijami. To je ugotovila tudi ena od raziskav iz rutinske klinične prakse, v kateri so sodelovali tudi slovenski bolniki.
Šest mesecev in več po prebolelem covidu-19
Predstavljamo podatke vidnejših študij iz revij Lancet in JAMA, ki so preučevale posledice še pol leta po preboleli bolezni. Kateri so najpogosteje opaženi simptomi pri hospitaliziranih bolnikih? Kakšne so spremembe po covidni pljučnici na pljučih? Kako pa se s posledicami bolezni spopadajo zdravstveni delavci?
Izzivi obvladovanja dolgoročnih posledic covida-19
Kako so videti raznoliki obrazi dolgoročnih posledic okužbe s SARS-CoV-2 v ambulanti družinske medicine, je razložila prim. izr. prof. dr. Davorina Petek, dr. med., iz Zdravstvenega zavoda Zdravje. V videu izpostavi tudi, kaj za okrevanje po prebolelem covidu-19 najbolj potrebujejo pljučni bolniki.
Od nadležnih do nevarnih alergijskih zapletov pri cepljenju proti covidu-19
Kateri so možni alergeni v trenutno dostopnih cepivih proti covidu-19? Pri katerih bolnikih je smiselno cepljenje pri alergologu in katerim bolnikom se cepljenje odsvetuje, pojasnjuje doc. dr. Mihaela Zidarn, dr. med., s Klinike Golnik.
Kako nadzorovati sopojave terapije s kortikosteroidi?
Kortikosteroidi izjemno hitro zmanjšajo mišično maso in s tem tudi presnovno rezervo posameznika ter oslabijo imunski sistem, zato je pri terapiji s kortikosteroidi zelo pomembno spremljanje njihovega vpliva, poudarja izr. prof. dr. Nada Rotovnik Kozjek, dr. med., iz ambulante za klinično prehrano na Onkološkem inštitutu Ljubljana.
Kaj je znanega o posledicah covida-19 za duševno zdravje
Katere so najpogostejše kasne nevropsihiatrične in psihološke posledice po prebolelem covidu-19 in zakaj jih je pomembno prepoznati, razlaga prof. dr. Blanka Kores Plesničar, dr. med., spec. psihiatrije z Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana.
Se pri zdravljenju upoštevajo GOLD priporočila?
Sledenje priporočilom za zdravljenje glede na raziskave ni najboljše. V longitudinalni raziskavi, v katero so bili vključeni švicarski bolniki, so ugotavljali, pri katerih bolnikih se smernicam najmanj sledi in ali se terapija ustrezno prilagodi pri spremembi stopnje KOPB.
Kako prekiniti začaran krog zmanjšane telesne aktivnosti
Rehabilitacijski program za kronične pljučne bolnike je zaradi epidemioloških razmer ustavljen. Bolniki se več držijo doma tudi zaradi strahu pred covidom-19. Telesna pripravljenost hitro upade in to posledično vpliva tudi na težjo sapo. Kako prekiniti ta začarani krog, svetuje Tomaž Hafner, dr. med., spec. pnevmologije.
Kako uvajati dvojno bronhodilatorno terapijo?
O dilemah uvajanja dvojne bronhodilatorne terapije pri bolnikih s KOPB je spregovoril specialist interne medicine Jurij Šorli, dr. med., direktor Bolnišnice Topolšica. Pri katerih bolnikih bi bila smiselna zgodnejša uvedba? Kaj kažejo zadnje raziskave?
Pri katerih bolnikih lahko varno ukinemo IKS?
Kljub mednarodnim priporočilom na primarni ravni opuščanje inhalacijskih kortikosteroidov (IKS) ni pogosto pri bolnikih s KOPB. Študija, objavljena v reviji Respiratory Research, je primerjala, kakšno je tveganje za poslabšanja ob opustitvi IKS pri bolnikih, ki se zdravijo predvsem na primarni ravni.
Telesna zmogljivost bolnikov s KOPB napoveduje ogroženost s SŽB
Britanska skupina raziskovalcev je ocenila uporabnost konvencionalnih napovednih dejavnikov tveganja za srčno-žilne bolezni pri bolnikih s KOPB in preverila napovedno vrednost nekaterih dodatnih označevalcev tveganja. Študija je bila objavljena v reviji British Medical Journal.