Ocena posledic za pljuča po prebolelem COVID-19

1. 6. 2020

V luči znane prizadetosti pljuč pri COVID-19 se poraja vprašanje o oceni pljučne funkcije ob odpustu. Pri pacientih, ki so preboleli druge koronavirusne okužbe (SARS ali MERS), so spremembe v pljučni funkciji in telesni zmogljivosti vztrajale še mesece, tudi leta.

Intervju

NIV na domu dobro sprejet

1. 6. 2020

Nove slovenske smernice za zdravljenje astme

1. 6. 2020

V kratkem pričakujemo nove slovenske smernice za zdravljenje astme. Te vključujejo spremembe, ki so jih vpeljale že smernice GINA (tudi kombinirano zdravljenje blage astme po potrebi), in hkrati nekaj uporabnih praktičnih priporočil glede klinične poti slovenskih bolnikov, nam je povedal prof. dr. Matjaž Fležar, dr. med., s Klinike Golnik.

Zakaj je COVID-19 tako težko obvladljiv

4. 5. 2020

Aprila je Klinika Golnik pripravila več spletnih predavanj, v katerih so zdravniki predstavili nova spoznanja o COVID-19, med drugim, kakšno težavo pri širjenju okužbe pomenijo asimptomatski bolniki in kako daleč smo od (še) učinkovitejših testov, ki bi pomagali preprečevati širjenje okužbe.

Kako se odločamo za predpis vdihovalnika pri pacientih z astmo?

4. 5. 2020

Izbira vdihovalnika za zdravljenje pacientov z astmo je odvisna od številnih dejavnikov. Predstavljeni so bili rezultati retrospektivne raziskave o dejavnikih, ki vplivajo na predpis vdihovalnika pri začetnem zdravljenju astme pri zdravnikih družinske medicine in specialistih.

Intervju

Bo delo v ambulantah odslej drugačno?

4. 5. 2020

Doc. dr. Aleš Rozman, dr. med., s Klinike Golnik nam je odgovoril na vprašanja: kako dolgo nam bo COVID-19 krojil delo, kakšne bodo prilagoditve v ambulantah, katere preiskave so bolj tvegane za okužbo in ali bodo imeli bolniki s COVID-19 na pljučih kakšne posledice.

KOPB pri ženskah je drugačen

4. 5. 2020

Podatki kažejo, da se izražanje in napredovanje KOPB razlikujeta glede na spol. Različne študije poročajo o hitrejšem upadanju FEV1 s starostjo, večji dispneji in oviranosti pri fizični aktivnosti ter pogostejših poslabšanjih pri ženskah. Namen raziskave, ki jo povzemamo, je bil predstaviti podatke o s spolom povezanih dejavnikih, ki vplivajo na razvoj, izražanje in napredovanje bolezni pri ženskah.

Obstruktivna spalna apneja (OSA)

Ste jo prepoznali?

4. 5. 2020

Zakaj je pomembno, da prepoznamo obstruktivno spalno apnejo? Kateri bolniki imajo večje tveganje? Kakšne so lahko posledice, če obstruktivne spalne apneje ne prepoznamo?

Kaj se v času epidemije dogaja s pljučnimi bolniki?

30. 3. 2020

V času, ko je v ospredju naših skrbi okužba z virusom SARS-CoV-2, redna obravnava pljučnih bolnikov nedvomno trpi, se strinja prof. dr. Mitja Košnik, dr. med., predsednik Združenja pnevmologov Slovenije (ZPS). Nekateri kljub poslabšanju ne upajo k zdravniku. Vprašali smo ga, kaj lahko naredimo.

Kako poteka zdravljenje bolnikov s COVID-19

30. 3. 2020

Oddelek z bolniki s COVID-19 na Golniku vodi prof. dr. Matjaž Fležar, dr. med., ki smo ga prosili za informacije iz prve roke o poteku zdravljenja in posebnostih COVID-19.

99 primerov pljučnice, povzročene s koronavirusom

26. 3. 2020

V članku, objavljenem v spletni izdaji revije Lancet, so opisali epidemiološke in klinične značilnosti 99 primerov bolnikov s potrjeno pljučnico, povzročeno s SARS-CoV-2. Vsi bolniki so bili sprejeti v bolnišnico Džinjintan v Vuhanu, ki je tudi poročala o prvih bolnikih z okužbo.

Dejavniki, povezani s smrtnim izidom pri bolnikih s COVID-19

26. 3. 2020

Kitajska retrospektivna raziskava je pri hospitaliziranih bolnikih s koronavirusno boleznijo 2019 (COVID-19) razkrila naslednje dejavnike tveganja za smrt: višjo starost, večji seštevek po lestvici SOFA in koncentracijo D-dimerja, večjo od 1 µg/l. Okužba se lahko kaže s klinično sliko, ki sega od stanja brez simptomov ali blagega obolenja zgornjih dihal do pljučnice ali celo smrti.

COVID-19: Iz dneva v dan se učimo

23. 3. 2020

»O okužbah z virusom SARS-CoV-2 se iz dneva dan še učimo,« ugotavlja avstrijski strokovnjak prof. Archang Valipour, dr. med., iz Bolnišnice Nord na Dunaju, ki je nedavno v spletnem predavanju dal tudi nekaj osebnih napotkov o obravnavi pljučnih bolnikov med pandemijo.

Aktualni e-novičnik

Intersticijske pljučne bolezni: novosti in poudarki z ERS

Zdravljenje astme in KOPB ter vpliv na obremenitev zdravstvenega sistema

Odmevi s kongresa ERS

Progresivna pljučna fibroza skozi vprašanja

Pljučni mikrobiom – sedanjost in prihodnost

Top 5

Kdo sodi v ambulanto za pljučno hipertenzijo?

25. 3. 2025

Cave penicilin ali ave penicilin?

22. 12. 2024

Astma in komorbidnosti

14. 6. 2024

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Sedanjost in prihodnost idiopatske pljučne fibroze

14. 6. 2024

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.