Kaj nam lahko pove krivulja pretok – volumen pri spirometriji?
V uvodnem predavanju letošnjega Golniškega simpozija je izr. prof. dr. Matjaž Fležar, dr. med., prikazal, da nam že sama oblika krivulje pretok–volumen lahko namigne, kje v pljučih so bolezenske spremembe, in nam pomaga razločiti astmo od KOPB.
Nintedanib v kombinaciji s sildenafilom pri pacientih z idiopatsko pljučno fibrozo
Raziskava je preverjala koristi zdravljenja z nintedanibom v kombinaciji sildenafilom v primerjavi z zdravljenjem z nintedanibom v monoterapiji pri pacientih z IPF in močno zmanjšano difuzijsko kapaciteto.

ERS 2018: Posledice onesnaženega zraka prihajajo z zamudo
Bolniška odsotnost delavcev zaradi dihalnih težav je povezana z izpostavljenostjo onesnaženemu zraku še dve desetletji po tej izpostavitvi, je pokazala ena od raziskav. Povzemamo še druge novice z letošnjega Evropskega pulmološkega kongresa.
Uspešnejša rehabilitacija s prehranskimi dodatki
Pri rehabilitaciji se pljučni bolniki z nizkim ITM, nizkim indeksom puste mišične mase in tisti, ki so v zadnjem času shujšali, odzivajo slabo. Zato so v študiji pri bolnikih s KOPB poleg vadbe dodali še prehranski dodatek, pojasnjuje Jurij Šorli, dr. med., iz Bolnišnice Topolšica.
Diagnostična vrednost FeNO ob akutnem poslabšanju KOPB
V prospektivni opazovalni študiji so preverjali, ali je lahko dušikov oksid v izdihanem zraku v začetni fazi akutnega poslabšanja KOPB, ki zahteva hospitalizacijo, boljši napovednik poslabšanj in dolžine hospitalizacije v primerjavi z eozinofilijo v diferencialni krvni sliki.
Prekrivanje astme in KOPB pri ženskah: incidenca in dejavniki tveganja
Preprečevanje napredovanja astme v ACOS postaja pomemben javnozdravstveni problem. V primerjavi z astmo in KOPB imajo osebe s prekrivanjem obeh slabšo kakovost življenja. Ženske imajo večje tveganje za razvoj ACOS in večjo smrtnost v primerjavi z moškimi.