Onesnažen zrak in astma pri otrocih

14. 4. 2016

O povezavah med onesnaženim zrakom in astmo je bilo narejenih že več raziskav, zato danes vemo, da je v okoljih z več onesnaževalci več poslabšanj astme. O vplivu onesnaženega zraka na pojavnost astme pri otrocih pa študije za zdaj še niso dale nedvoumnega odgovora.

Telesna nedejavnost napovednik smrtnosti pri bolnikih s KOPB

14. 4. 2016

Telesna dejavnost je za bolnike s KOPB zelo koristna, saj je med drugim dokazano, da imajo bolniki po pljučni rehabilitaciji manj občutka težke sape in navajajo več zadovoljstva s kakovostjo življenja. Žal pa je na poti k boljši telesni pripravljenosti pogosto treba premagati številne ovire.

Zaviralci adrenergičnih receptorjev beta in KOPB

14. 4. 2016

Agonisti adrenergičnih receptorjev beta so pri KOPB pogosteje predpisovana zdravila, zato je morda na prvi pogled zamisel o pozitivni vlogi zaviralcev adrenergičnih receptorjev beta pri KOPB nenavadna. Kljub temu raziskave v zadnjem času večinoma kažejo v prid zaviralcem.

Kaj imajo skupnega e-cigarete in »popcorn lungs«?

16. 3. 2016

Po prehodnem navdušenju nad e-cigaretami, ki se mu je lani avgusta pridružila tudi britanska Državna zdravstvena služba (NHS), se zdaj pojavljajo podatki, ki niso tako pozitivni.

IPF QOL

Kakovost življenja bolnikov z IPF

16. 3. 2016

Idiopatska pljučna fibroza (IPF) je k sreči redka, obenem pa kronična, progresivna in nepovratna pljučna bolezen z zelo slabo napovedjo preživetja od dveh do petih let. Bolezen seveda prizadene tudi skrbnike bolnikov, družino in prijatelje.

Preprečevanje poslabšanj KOPB pozimi

16. 3. 2016

Pozimi imajo bolniki s KOPB bistveno več poslabšanj kot v drugih letnih časih. Iz istega razloga tudi pogosteje pristanejo v bolnišnici. Vzroki za to so številni, vendar pa je med njimi nekaj takih, na katere lahko bolniki z razmeroma preprostimi ukrepi vplivajo sami.

KOPB in prehrana

16. 3. 2016

V zadnjih letih je bilo opravljenih več raziskav, s katerimi so znanstveniki poskušali najti povezave med stanjem prehranjenosti ali uživanjem določenih živil ali mikrohranil ter nastankom oziroma potekom KOPB.

Astma, povezana z delom

16. 3. 2016

Če se simptomi astme pojavijo ali poslabšajo v delovnem okolju, še ne pomeni, da gre za poklicno astmo. To je pravzaprav bolj pravni pojem in je pomembno predvsem zaradi finančnega vidika. Zato se v medicini bolj priporoča uporaba izraza »astma, povezana z delom«.

23 24 25 26

Aktualni e-novičnik

Intersticijske pljučne bolezni: novosti in poudarki z ERS

Zdravljenje astme in KOPB ter vpliv na obremenitev zdravstvenega sistema

Odmevi s kongresa ERS

Progresivna pljučna fibroza skozi vprašanja

Pljučni mikrobiom – sedanjost in prihodnost

Top 5

Kdo sodi v ambulanto za pljučno hipertenzijo?

25. 3. 2025

Cave penicilin ali ave penicilin?

22. 12. 2024

Astma in komorbidnosti

14. 6. 2024

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Sedanjost in prihodnost idiopatske pljučne fibroze

14. 6. 2024

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.