KOPB in kognitivni upad

20. 9. 2016

KOPB je izredno kompleksno stanje, ki neredko poteka sočasno z nekaterimi drugimi boleznimi. Med njimi je tudi kognitivni upad. Nekateri raziskovalci sumijo, da bi lahko obstajal vzorec kognitivne motnje, specifičen za KOPB.

IPF – Kompleksni mehanizmi zahtevajo kombinirano zdravljenje

23. 6. 2016

Iskanje biooznačevalcev in novih učinkovin vendarle daje upanje za bolj ciljano obravnavo IPF. Za zdaj je kljub raziskovalnemu trudu, ki je privedel do nedavne odobritve protifibrotičnih učinkovin pirfenidona in nintendaniba, prognoza pri tej bolezni še vedno razmeroma slaba.

Novosti v smernicah GINA za leto 2016

23. 6. 2016

Na spletni strani Svetovne pobude za astmo je zdaj na voljo posodobljen osrednji dokument, ki se nanaša na zdravljenje in preprečevanje astme. Povzeli smo novosti.

PredKOPB

23. 6. 2016

Čeprav kadilci s simptomi KOPB še ne izpolnjujejo kriterijev za diagnozo KOPB, pa imajo lahko klinično sliko poslabšanj, slabšo telesno zmogljivost in morfološke dokaze prizadetosti dihalnih poti. Kar nekaj jih zato uporablja bronhodilatatorje in inhalacijske kortikosteroide.

Dvojna bronhodilatacija – da ali ne?

23. 6. 2016

Čeprav rezultati študij kažejo, da s kombinacijami dosegamo močnejšo bronhodilatacijo kot z monoterapijo, nas mora najbolj zanimati, ali je to dovolj, da bolnik zazna klinično pomembno izboljšanje, opozarja prof. dr. Neven Tudorić, dr. med., iz zagrebške bolnišnice Dubrava.

Iz NEJM

LABA+LAMA in LABA+IGK pri zdravljenju KOPB

23. 6. 2016

Vloga vzdrževalnega zdravljenja s kombinacijo LABA + LAMA pri bolnikih s KOPB in velikim tveganjem za poslabšanje še ni bila povsem pojasnjena in v tej luči so zanimive ugotovitve raziskave FLAME, objavljene v reviji New England Journal of Medicine (NEJM).

Ekstrinzični alergijski bronhioloalveolitis

18. 5. 2016

Dolgotrajna izpostavljenost antigenom iz zelo različnih virov je lahko vzrok za nastanek imunskega odgovora, ki ga klinično prepoznamo kot ekstrinzični alergijski bronhioloalveolitis (EABA). Najpogostejša senzibilizacija je na plesen v senu in iztrebke ptičev.

Eozinofilci kot napovednik poslabšanja hude oblike KOPB po ukinitvi IKS

18. 5. 2016

Nedavno so objavili izsledke študije, v kateri se je izkazalo, da je število eozinofilcev v krvi povezano s številom poslabšanj pri bolnikih s hudo do zelo hudo obliko KOPB in poslabšanji v anamnezi po ukinitvi zdravljenja z inhalacijskimi kortikosteroidi.

Plinska analiza ob poslabšanju KOPB tudi iz venske krvi

18. 5. 2016

Ob poslabšanju KOPB se zdravniki pogosto odločajo za določitev vsebnosti plinov v arterijski krvi – plinsko analizo arterijske krvi. V zadnjem času se pojavljajo raziskave, ki kažejo, da bi jo lahko v nekaterih primerih morda nadomestili s plinsko analizo venske krvi.

Slovenska stroka

Okužbe z RSV lahko povzročijo hujši potek bolezni spodnjih dihal

18. 5. 2016

Okužbe spodnjih dihal z virusnimi povzročitelji se razlikujejo bolj, kot smo domnevali doslej. Okužbe z RSV se pojavljajo pri mlajših otrocih, imajo hujši potek z daljšim trajanjem hospitalizacije, večjo potrebo po dodatku kisika in pogoste zaplete v obliki pljučnice.

Ultrazvočna diagnostika pljučnice pri otrocih

18. 5. 2016

Diagnoza pljučnice pri otrocih pogosto temelji na rentgenogramu pljuč. Toda marsikje zdravstvene ustanove nimajo ob vsakem času možnosti, da bi bolnikom zagotavljale rentgensko diagnostiko. Kako lahko pri tem pomaga ultrazvočna diagnostika?

Onesnažen zrak in astma pri otrocih

14. 4. 2016

O povezavah med onesnaženim zrakom in astmo je bilo narejenih že več raziskav, zato danes vemo, da je v okoljih z več onesnaževalci več poslabšanj astme. O vplivu onesnaženega zraka na pojavnost astme pri otrocih pa študije za zdaj še niso dale nedvoumnega odgovora.

Telesna nedejavnost napovednik smrtnosti pri bolnikih s KOPB

14. 4. 2016

Telesna dejavnost je za bolnike s KOPB zelo koristna, saj je med drugim dokazano, da imajo bolniki po pljučni rehabilitaciji manj občutka težke sape in navajajo več zadovoljstva s kakovostjo življenja. Žal pa je na poti k boljši telesni pripravljenosti pogosto treba premagati številne ovire.

Aktualni e-novičnik

Intersticijske pljučne bolezni: novosti in poudarki z ERS

Zdravljenje astme in KOPB ter vpliv na obremenitev zdravstvenega sistema

Odmevi s kongresa ERS

Progresivna pljučna fibroza skozi vprašanja

Pljučni mikrobiom – sedanjost in prihodnost

Top 5

Kdo sodi v ambulanto za pljučno hipertenzijo?

25. 3. 2025

Cave penicilin ali ave penicilin?

22. 12. 2024

Astma in komorbidnosti

14. 6. 2024

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Sedanjost in prihodnost idiopatske pljučne fibroze

14. 6. 2024

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.