Alergenski pripravki za podjezično imunoterapijo

27. 3. 2024

Pomlad in z njo cvetenje sta v polnem razmahu. Žal mnogi ne morejo brezskrbno uživati v družbi cvetočih rastlin. V sodelovanju s Tino Morgan, mag. farm., in prof. dr. Mitjo Košnikom, dr. med., je nastala pregledna tabela, kjer so navedeni različni alergenski pripravki za podjezično imunoterapijo, informacije o tem katere alergene vsebujejo in navodila za odmerjanje.

Algoritem obravnave intersticijske prizadetosti pljuč pri bolnikih s SVTB/RA

29. 11. 2023

Pljučni intersticij lahko prizadanejo tudi vnetne revmatične bolezni. Odločitev pri kom, kdaj in kako intenzivno zdraviti intersticijske pljučne bolezni (IPB), pogosto predstavlja izziv. Algoritem, ki podaja smernice za zdravljenje in diagnozo IPB, je plod sodelovanja slovenskih revmatologov in pulmologov.

Uporaba bioloških zdravil pri težki astmi

27. 9. 2023

V infografiki doc. dr. Peter Kopač, dr. med., spec. pnevmologije s Klinike Golnik in izr. prof. dr. Tomaž Bratkovič, mag. farm. s Fakultete za farmacijo, predstavljata indikacije, pot uporabe, načine odmerjanja in mehanizme delovanja pri bioloških zdravilih za težko astmo.

Obravnava bolnikov s problematično astmo

23. 6. 2023

Kako obravnavamo bolnike s problematično astmo in na kaj je treba pomisliti pri bolnikih, ki so simptomatski kljub predpisanim visokim odmerkom inhalacijskih zdravil? V infografiki predstavljamo priporočila za učinkovitejše zdravljenje.

Priporočila za krepitev bolnikove sodelovalnosti

21. 5. 2023

Kako izboljšati sodelovalnost bolnika, katere dejavnike je treba upoštevati in čigava odgovornost je (ne)sodelovalnost bolnika? V infografiki smo strnili priporočila in poudarke, ki sta jih na spomladanskem srečanju Združenja pnevmologov Slovenije predstavili dr. Bernarda Logar Zakrajšek, spec. klin. psih., z UKC Ljubljana ter asist. dr. Ana Kodrič, mag. farm., s Fakultete za farmacijo.

Diferencialna diagnoza dispneje

8. 3. 2023

Dispnejo navaja 25 % bolnikov, ki jih pregledamo ambulantno. V specialistični ambulanti pomenijo bolniki s kronično dispnejo 15–50 % tistih, ki jih pregledajo kardiologi, in nekaj manj kot 60 % tistih, ki jih pregledajo pnevmologi.

Smernice GOLD 2023 – novosti in poudarki v obravnavi KOPB

28. 11. 2022

Kako obravnavati bolnike s KOPB po smernicah GOLD 2023? Kateri so klinični indikatorji za postavitev diagnoze? Kako poteka začetno in nadaljevalno farmakološko zdravljenje? Katera so osnovna načela izbire in uporabe vdihovalnika? Poudarki so zbrani v infografiki.

Pasti covida-19

30. 9. 2022

Kakšen je kliničen potek težje oblike bolezni, kateri simptomi ga nakazujejo in katere skupine je ob okužbi treba natančneje spremljati? Kakšne zaplete lahko pričakujemo ob težji obliki in na kaj moramo paziti pri blagem covidu? Odgovore je strnila doc. dr. Nina Gorišek Miksić, dr. med., specialistka infektologije z UKC Maribor.

Kako v ADM doseči optimalno urejenost astme?

24. 6. 2022

Kakšna je urejena astma, kako se približamo idealnemu stanju, kako postavimo pravilno diagnozo in kakšno je temeljno zdravljenje ter zdravljenje poslabšanj? Usmeritve je na spletnem dogodku Cilji v zdravljenju astme: kako doseči optimalno urejenost astme? predstavil asist. mag. Peter Kecelj, dr. med., spec. interne medicine iz medicinskega centra Remeda.

Priporočila za obravnavo KOPB

4. 5. 2022

Smernice GOLD predstavljajo ogrodje za obravnavo KOPB, a je ta zaradi različnih dejavnikov pogosto specifična. V publikaciji Expert Review of Respiratory Medicine so zato predstavili algoritme za uvodno obravnavo in spremljanje KOPB, algoritem za obravnavo bolnikov s pogostimi poslabšanji in algoritem za ukinitev IKS.

1 2 3

Aktualni e-novičnik

Prizadetost pljučnega intersticija v sklopu vnetnih revmatičnih bolezni

Napotitev k internistu pulmologu

Največkrat je krivo neredno ali nepravilno jemanje inhalacijske terapije

Smernice GOLD 2024 – novosti in poudarki v obravnavi KOPB

Algoritem obravnave intersticijske prizadetosti pljuč pri bolnikih s SVTB/RA

Prijavite se na e-novičnik

Top 5

Ali »neodkriti milijoni« bolnikov s KOPB želijo biti najdeni?

19. 7. 2023

Tradicionalne diagnostične oznake slabo razlikujejo med kliničnimi fenotipi

19. 7. 2023

Bolniki se pogosto izmuznejo

23. 6. 2023

Priporočila za krepitev bolnikove sodelovalnosti

21. 5. 2023

Nagrajeni projekt: ambulantna in telerehabilitacija pljučnih bolnikov

21. 5. 2023

Prijava na e-novice

Želite biti redno in pravočasno obveščeni o aktualnih novostih in dogajanju s prodročja zdravljenja pljučnih bolezni?
Vpišite svoje ime, priimek in e-pošto ter se prijavite na naše novice.

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.