Doc. dr. Katja Perdan Pirkmajer o intersticijski pljučni bolezni pri bolnikih s sistemsko sklerozo

Intersticijska pljučna bolezen pri bolnikih s sistemsko sklerozo

14. 6. 2024

Vsaj 50 % bolnikov s sistemsko sklerozo ima do neke mere prizadeta pljuča, kar je prognostično izredno pomembno glede obolevnosti in smrtnosti. Kateri so dejavniki tveganja za intersticijsko prizadetost pljuč? Kakšen je napredek v sodobni obravnavi in katere so nove terapevtske možnosti? Pojasnjuje doc. dr. Katja Perdan Pirkmajer, dr. med., spec. revmatologije s KO za revmatologijo UKC Ljubljana.

Sedanjost in prihodnost idiopatske pljučne fibroze

14. 6. 2024

Ali vemo vse o idiopatski pljučni fibrozi? Se bodo klasifikacije še spreminjale? Prim. Katarina Osolnik, dr. med., spec. interne medicine in pnevmologije s Klinike Golnik, je na 8. slovenskem pulmološkem, alergološkem in imunološkem kongresu strnila današnje poznavanje bolezni in predstavila možnosti zdravljenja.

Je ena noč dovolj?

14. 6. 2024

Prevalenčnih študij o pogostosti obstruktivne spalne apneje (OSA) v Sloveniji nimamo, ocena je, da za klinično pomembno OSA trpi okoli 10 % odraslih prebivalcev. Torej takšnih, ki potrebujejo diagnostiko in zdravljenje, je na 8. slovenskem pulmološkem, alergološkem in imunološkem kongresu opozorila asist. Kristina Ziherl, dr. med., spec. pnevmologije s Klinike Golnik.

Astma in komorbidnosti

14. 6. 2024

Zdravljenje bolnikov z astmo in sočasnimi boleznimi zahteva multidisciplinarno obravnavo, katere center je bolnik, koordinacijo pa skupaj s pulmologom vodi družinski zdravnik, poudarja prof. dr. Davorina Petek, dr. med., spec. družinske medicine s Katedre za družinsko medicino Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. Katere so priložnosti za boljšo obravnavo bolnikov?

Algoritem obravnave neurejene astme multimorbidnega pacienta

14. 6. 2024

Bolj je astma zahtevna za obravnavo, pomembnejše je sodelovanje družinskega zdravnika s pulmologi in drugimi specialisti. Kako ukrepati, če je astma problematična? Katere komorbidnosti lahko posnemajo ali slabšajo potek astme? Algoritem je pripravila prof. dr. Davorina Petek, dr. med., spec. družinske medicine s Katedre za družinsko medicino Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani.

O nas

Portal Pulmo-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja kroničnih pljučnih bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.